  P8113-0011
Rented
The President Sukhumvit 81 Condominium Information
Room Type Floors Building Area
2 1 11 fl. A 46 m2
The President Sukhumvit 81
Phrakhanong ON Nut Bangchak Udomsuk
Find a beautiful room, one that you like easily. Just scroll down
you can add line to ask our staff or book a room to schedule
a viewing at your convenience.
  The President Sukhumvit 81 Information
Project name The President Sukhumvit 81
Project Owner CHAIPATTANA LAND COMPANY LIMITED
Total Area 2 ไร่ 1 งาน 24.00 ตร.วา Sq.m.
Total rooms 0
จำนวนตึก 2 ตึก
Total Buildings 2
Room features and room size.
– 1 Bed: 33.00-47.00 sq m.
– 2 Bed: 43.00-52.00 sq m.
Total Parking Lot
143 cars (40%)
Public Transportation
- BTS On Nut
- Near Ramintra-At Narong Expressway
Pet Allowed ❌ Not allowed
Address Sukhumvit 81 Road, Phra Khanong Nuea Subdistrict, Wattana District, Bangkok
Zone Phrakhanong ON Nut Bangchak Udomsuk
Place / Landmark Bangkok Prep International school (SECONDARY CAMPUS)
Rent ID : P8113-0011
Rate : 19,000 Baht/Month
Type Floors Bld. Area
2 1 11 A 46 m2
    The President Sukhumvit 81
2 bedrooms, 1 bathroom, size 46 sq.m., 11th floor, building A
Furniture and appliances
- Led Digital tv 42 "
- Sofa with 2steps center table
- Dining table + 3 chairs
- 1 air conditioner daikin
- Shoe cabinet
- Bed 5ft. + Bedside table left and right
- LED TV 32 "
- dressing table with stew
- 3 large hi-gloss wardrobes
- 1 air conditioner daikin
- 1 big 4 fan blade
 - Bed 3.5 ft. With side table
- 2 large hi-gloss wardrobes
- Led tv 24 "
- Separate at the wet and dry areas
- Washbasin / lockers
- Water heater
- Granite kitchen counter
- Electric stove with hood
- Microwave
- washing machine
Room Details
able to stay : 1-2 person/room
avg. rent : 9,500
Baht/person/Month
Room rental contract
Rental guarantee fee 2 Month
Advance rent 1 Month
Total contract fee 3 Month
Total contract fee 57,000 Baht
Rental room status
   Already rented
   Rent including annual common fees already
  Minimum contract term of 6 months - 1 year
  The room has been inspected and approved
Note:
Beautiful room
Easy to rent
After viewing the room you like,
you could make an appointment
to sign Rental contract.
19,000 Baht
Rental Rate/Month
there will be a deposit / damage deposit
collected. Please check before signing
the rental agreement.
ID : P8113-0011
Please inform this room code
You can inform this Rental code
to the staff right away.
 Line
  Rented
Furniture and appliances
- Led Digital tv 42 "
- Dining table + 3 chairs
- Shoe cabinet
- LED TV 32 "
- dressing table with stew
- 3 large hi-gloss wardrobes
- 1 big 4 fan blade
 - Bed 3.5 ft. With side table
- 2 large hi-gloss wardrobes
- Led tv 24 "
- Washbasin / lockers
- Water heater
- Granite kitchen counter
- Electric stove with hood
- Microwave
- washing machine
ID : P8113-0011
Share
Room rental details
Rental 19,000 Baht/Month
Room rental contract
Rental guarantee fee 2 Months
Advance rent 1 Month
Total contract fee 3 Months
Total contract fee 57,000 Baht
Rental room status
   Already rented
  Minimum contract term of 1 year
Note:
Browse and compare
Other rooms for rent
The President Sukhumvit 81 in announcements